Soľ, či dáta nad zlato?

Zažila si už situáciu, že si prišla o svoje fotky, práce, dokumenty, možno v minulosti aj o hudbu či filmy, ktoré si mala uložené na harddisku svojho počítača? Ak áno, určite si spomenieš aj na ten pocit, ktorý tú situáciu sprevádzal, lebo teda, nie je to nič príjemné. 

Človek tak v sekunde môže prísť o všetky svoje spomienky, či prácu, ktorej venoval hodiny a hodiny času. Je to často nenahraditeľná strata. Vďaka bohu, technologická doba, v ktorej žijeme nám ponúka riešenia, vďaka ktorým sa v takej situácii už nikdy nemusíš ocitnúť! O čom hovorím? Ide o tzv. cloud. Z angličtiny oblak, ktorý predstavuje pomyselný obláčik ☁️ s tvojimi dátami, ktorý sa nad tebou vznáša, nech si kdekoľvek. Ňu-ňu-ňu, máš už svoj vlastný dátový obláčik? 

Čo je to ten cloud?

Ide o úložný priestor, podobný tomu, aký máš k dispozícii vo svojom počítači, avšak nie je v tvojom počítači, ale na serveroch, čo ponúka v praxi hneď niekoľko obrovskými rozdielov a výhod:

  1.  K dispozícii kedykoľvek a odkiaľkoľvek – čiže pokojne aj cez tvoj mobil, počas dovolenky, keď zrazu musíš neočakávane hasiť niečo pracovné a nemáš pri sebe svoj počítač, kde máš všetky svoje súbory
  2. Bezpečné zálohovanie tvojich súborov – predstav si situáciu, že sa chystáš pracovať, uvaríš si kávu, vezmeš tanierik so sušienkami, zapáliš si aromalampu na dobré naladenie, zapneš hudbu, aby si sa vedela sústrediť… začína to dobre, že? A zrazu, bum, počítač ti vyhodí chybu, nedarí sa ti ho zapnúť, napätie stúpa, riešenie v nedohľadne… Nakoniec sa ti podarí zistiť, že počítač to má za sebou a je vysoká pravdepodobnosť, že sa ku dátam, ktoré tam máš uložené už nedostaneš, alebo ak áno, tak ťa to bude stáť nemalé peniaze. Žiaľ, toto je reálna hrozba, ktorá sa ťa ale pri používaní cloudového nástroja vôbec nemusí týkať, pretože poskytovatelia týchto cloudov to majú veľmi dobre podchytené a zálohujú tvoje dáta aj za teba. Čiže ak ťa aj zradí tvoj hardware – počítač, tvoje dáta sú bezpečne uložené a dostaneš sa ku nim z akéhokoľvek iného počítača pripojeného na internet. Dobré čo? ????
  3. Jednoduché zdieľanie s ostatnými – predstav si, že keď potrebuješ niekomu niečo poslať, tak nemusíš v mailoch posielať prílohy. Stačí pripojiť odkaz, na ktorý si príjemca klikne a tadaa, uvidí všetko, čo mu potrebuješ ukázať. Nehovoriac o situáciách, kedy sa ti to, čo potrebuješ poslať do prílohy ani nemusí zmestiť. Naše telefóny dokážu vytvárať čoraz kvalitnejší obsah a keď niekomu potrebuješ odoslať video bez toho, aby sa znížila jeho kvalita, cez mail to môže byť skutočný problém. Posielať fotky či videá cez chat tiež nie je riešenie, obzvlášť pokiaľ majú byť následne fotky vytlačené, alebo video ďalej spracúvané, kedže tam sa práve tá kvalita výrazne znižuje. Tiež tam vieš ukladať a mať bezpečne stále k dispozícii svoje materiály, ktoré predávaš. 
  4. Dostupnosť aj cez mobil – väčšina cloudových služieb má mobilné aplikácie. Ako pre iPhony, tak pre Android telefóny. Vďaka tomu môžeš nosiť doslova celú svoju firmu vo vrecku. 

Poskytovateľov cloudových služieb je mnoho. Medzi globálne najpoužívanejšie patria napríklad:

Každý z týchto poskytovateľov ponúka rôzne funkcie a ceny. Pri výbere cloudového úložiska si sama môžeš zvážiť svoje požiadavky a možnosti.  

Prosto, samé výhody má ten cloud! A my v Clemence milujeme používať práve ten od Google. A to ako v práci, tak v súkromí. ☺️ Rady sa preto ďalej s tebou podelíme o to, ako ho v praxi využívame v našom Klube Cleménce na Patreone. Poďme na to! 

 

Vybuduj si zarábajúcu značku s Klubom Clemènce.